Një ilaç kundër tumorit po përdoret për trajtimin e një forme të degjenerimit makular

E Martë, 14 Qershor 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Lillian Kopf dëshiron të jetë e angazhuar në jetë. Kjo ishte arsyeja pse 84-vjeçarja u mërzit shumë kur shikimi filloi t’i zbehej. “Një ditë u zgjova dhe ndjeva se diçka nuk ishte mirë me syrin e majtë, objektet i shikoja turbullt”, tregon ajo.

Kopf u diagnostikua me një formë të degjenerimit makular, sëmundje që shkatërron shikimin qendror.

“Ajo vuan nga degjenerimi makular ‘i lagësht’, që ndodh kur enët e gjakut fillojnë të rrjedhin lëng. Ky lëng dëmton retinën e përgjithëshme”, thotë doktor Stuart Burgess i institutit të Syve në Fort Lauderdale në Florida

Për vite të tëra, degjenerimi makular i lagësht është trajtuar me një ilaç të quajtur Leucentis, i cili vazhdon të përdoret dhe është shumë i shtrenjtë. “Mund të kushtojë 2 mijë dollarë për një injeksion,” thotë doktor Burgess.

Studimet e fundit sugjerojnë se një ilaç i quajtur Avastin, që përdoret kundër kancerit, mund të jetë i efektshëm edhe kundër degjenerimit makular. Dhe një injeksion me Avastin kushton vetëm 50 dollarë. “Ndonjëherë pacienti e ndjen pothuajse menjëherë efektin. Ndonjëherë efekti shfaqet pas një javë a më shumë, por sapo rrjedhja e gjakut dhe e lëngut ndalet, trupi absorbon lëngun ekzistues, dhe fillon përmirësimi gradual” thotë doktor Burgess

Pacientja Kopf ka vënë re këtë përmirësim që me trajtimin e saj të parë. “Tani përsëri, mund të ngas makinën dhe me syrin e majtë nuk kam më problem”. thotë ajo.

One response to “Një ilaç kundër tumorit po përdoret për trajtimin e një forme të degjenerimit makular”

  1. Dini says:

    Kam Nje probmlem me nenen gjithashtu asaj i kishin thene ka tumor mbi sy (syrin e djatht) d.m.th ne vetull po i ajet edhe po i nxihet a ka nevoj mem tregu te kush me shku por edhe mu informu po edhe te ju t’lutem tregomni breee esht 36vjeqare kisha pas deshir te me ndihmoni ndersa une jam 12vjqar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2011
M T W T F S S
« May   Jul »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930