Studim – Aspirina lufton kancerin Melanoma

E Enjte, 31 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Djegiet nga dielli janë faktor kryesor i kancerit të lëkurës. Prandaj në ditë të nxehta, miliona njerëz armatosen me kremra, kapele e syze. Por duket se tani mund të kenë një armë të re, Aspirinën.

Një studim i ri tregon se njerëzit që morrën çdo ditë një dozë të ulët aspirine ose ibuprofen për të paktën tre vjet kanë 15 për qind më pak gjasa për të zhvilluar kancer melanoma në lëkurë.

Pra, mes 100 njerëzve me melanoma,15 prej tyre nuk do të ishin prekur nga ky lloj kanceri në qoftë se do të kishin marrë një dozë aspirine. Kanceri Melanoma ka aftësi të lëshojë metastaza dhe është kryesisht vdekjeprurës.

Dhe përfitimi kundër Melanomës ishte edhe më i madh për ata që morrën për të paktën 7 vjet një dozë më të lartë aspirine.

Ekziston idea se aspirina i kundërvihet kancerit duke bllokuar aftësinë e tumorëve për t’u zgjeruar. Ka njerëz që marrin aspirinë për të parandaluar goditjet në zemër. Por studimet e fundit tregojnë se aspirina mund të parandalojë rrezikun edhe nga llojet e tjera të kancerit.

Ndonjë mund të thotë se tani ekziston edhe një arsye më shumë për të marrë aspirinë. Por kjo këshillë mund të mos vlejë për të gjithë – Aspirina mund të shkaktojë gjakrrjedhje në stomak. Kështu, ndërsa shkencëtarët vazhdojnë duke kërkuar në të mirat e aspirinës, mjekët thonë se edhe këtë verë, mbrojtja më e mirë nga dielli është qëndrimi në hije.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031