Degradimi mendor më i rrezikshëm sesa mendohej

E Martë, 17 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një tjetër lidhje midis mendjes dhe shëndetit fizik – një studim i ri tregon se dobësia mendore ndikon në jetëgjatësi.

Humbja e lehtë e aftësisë njohëse – ose MCI – është një fazë e ndërmjetme midis rënies mendore të plakjes normale dhe humbjes së theksuar të kujtesës – ose demencë apo degradimit mendor.

Studim u paraqit në Konferencën Ndërkombëtare të Shoqatës së Alzheimerit që po zhvillohet (14 – 19 korrik) në Vancouver të Kanadasë. Pas një vëzhgimi 5 vjeçar, autorët konstatuan se njerëzit me MCI dhe ata me humbje të theksuar të kujtesës janë në një rrezik të konsiderueshëm më të lartë për të vdekur në krahasim me njerëzit me funksione normale njohëse.

Shkencëtarët i bazojnë këto rezultate në shqyrtimin e 733 personave të moshës 70 vjeç e lart në qytetin e Nju Jorkut

Sipas studimit, personat me MCI kishin mbi 2 herë më shumë gjasa për të vdekur gjatë 5 vjetëve të studimit, në krahasim me personat, truri i të cilëve punonte normal.

Ndërsa njerëzit me humbje të theksuar kujtese – ose demencë – kishin më shumë se 3 herë gjasa për të vdekur gjatë së njëjtës periudhë 5 vjeçare të studimit.

Autorët thonë se puna e tyre thekson rëndësinë e zbulimit të hershëm dhe vëzhgimit të humbjes së lehtë të aftësisë njohëse – jo vetëm për parandalimin e mundshëm të Alzheimerit, por edhe për zgjatjen e jetës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031