Showing Archived Posts

Sartri për Gjon Milin (portret)

E Hënë, 26 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Jean-Paul Sartri për një Ekspozitë me fotografitë e Milit në Paris, 1946. marrë nga “Photographs & Recollections” by Gjon Mili, 1980;

Posted in Uncategorized

Ekspozimi i duarve ndaj tharrëses së manikurës me rreze ultra vjollcë, faktor për kancer

E Premte, 23 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Dermatologët thonë se rrezet ultra vjollcë që përdoren për tharrjen e manikurës së thonjve mund të përbëjnë rrezik për shëndetin.

Posted in Uncategorized

Rregulla të reja transplantimi organesh

E Enjte, 22 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNë Shtetet e Bashkuara, gati 7 mijë pacientë vdesin çdo vit duke pritur për një transplantim organi. Më shumë se 100 mijë njerëz janë në listën e pritjes për një transplantim të tillë dhe 19 prej tyre vdesin çdo ditë. Shumë organe për transplantim (71%) vijnë nga pacientë që kanë pësuar […]

Posted in Uncategorized

Rregulla të reja transplantimi organesh

E Enjte, 22 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i AmerikësNë Shtetet e Bashkuara, gati 7 mijë pacientë vdesin çdo vit duke pritur për një transplantim organi. Më shumë se 100 mijë njerëz janë në listën e pritjes për një transplantim të tillë dhe 19 prej tyre vdesin çdo ditë. Shumë organe për transplantim (71%) vijnë nga pacientë që kanë pësuar […]

Posted in Uncategorized

Adoleshencë, gjum i pamjaftueshëm, probleme komplekse

E Enjte, 22 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mungesa e gjumit tek adoleshentët mund të shkaktojë probleme më të thella. Prindërit vazhdimisht shqetësohen mbi fëmijët e tyre adoleshentë që nuk flenë sa duhet dhe me një farë justifikimi.

Posted in Uncategorized

Adoleshencë, gjum i pamjaftueshëm, probleme komplekse

E Enjte, 22 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mungesa e gjumit tek adoleshentët mund të shkaktojë probleme më të thella. Prindërit vazhdimisht shqetësohen mbi fëmijët e tyre adoleshentë që nuk flenë sa duhet dhe me një farë justifikimi.

Posted in Uncategorized

Studimi lidh diabetin me Alzheimerin

E Martë, 20 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është zbuluar një lidhje e re midis diabetit dhe Alzheimerit, dy nga sëmundjet më shkatërruese e më të frikshme. Më shumë se 100 milionë amerikanë janë diabetikë ose para-diabetikë. Dëmet që diabeti i sjell trupit janë të njohura, por tani mësohet se ndikon edhe në degradimin e trurit, grabitjen e […]

Posted in Uncategorized

Studimi lidh diabetin me Alzheimerin

E Martë, 20 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Është zbuluar një lidhje e re midis diabetit dhe Alzheimerit, dy nga sëmundjet më shkatërruese e më të frikshme. Më shumë se 100 milionë amerikanë janë diabetikë ose para-diabetikë. Dëmet që diabeti i sjell trupit janë të njohura, por tani mësohet se ndikon edhe në degradimin e trurit, grabitjen e […]

Posted in Uncategorized

Një hap i madh i suksesshëm në luftën kundër kancerit në vezore

E Hënë, 19 Shtator 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Përparimet teknologjike mund t’i ndihmojnë mjekët për të zbuluar dhe trajtuar kancerin në vezore, kancer kryesor vdekjeprurës për gratë. Një studim i ri nga shkencëtarët në Universitetin Purdue në shtetin amerikan Indiana, hedh dritë mbi mënyrën sesi mjekët mund t’i dallojnë tumorët në vezore.

Posted in Uncategorized

Alzheimer dhe vetmi

E Premte, 16 Shtator 2011
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në Shtetet e Bashkuara është rihapur një debat se çdo të thotë dashuri, besnikëri, angazhim për miqtë dhe familjarët. Debati filloi me një shkëndijë nga evangjelisti Pat Robertson kur gjatë programit të tij televiziv “700 Club” tha se shkurorëzimi është i justifikuar nëse një nga bashkëshortët ka Alzheimer. Përgjigje të […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2011
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930