Trajtim kirurgjik i dhimbjes kronike

E Enjte, 06 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Rreth 100 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbjet kronike. Krahas vuajtjeve njerëzore, këto dhimbje kushtojnë deri në 600 miliardë dollarë në vit në kujdes mjekësor dhe prodhimtari.

Para 7 vjetësh, Linda Brown u diagnostikua me “Trigeminal Neuralgiat”, gjendje që krijohet kur një enë gjaku shtyhet ndaj një nervi kryesor në fytyrë, duke shkaktuar dërgimin e sinjaleve të gabuara dhimbjesh në tru. Edhe presioni më i vogel, si p.sh., mbështetja e fytyrës në jastëk të butë ose një fllad i lehtë në fytyrë, mund të ndjehet si një goditje e dhimbshme në fytyrë.

Si miliona amerikanë, Linda Brown kërkoi shpëtim tek barnat kundër dhimbjeve. Sa më shumë barna merrte, aq më shumë ajo kishte nevojë. Dhe doktor pas doktori, vazhdonin t’i jepnin barna sa herë që ajo kërkonte. Kjo gjendje vazhdoi derisa një prej mjekëve i tha “jo më ilaçe, sepse ka mënyra të tjera për të ndalur dhimbjet.”

Doktoresha Dong Kim, është neurokirurge në qëndrën shkencore “UTHealth and Memorial Herman” në Houston të Teksasit. Ajo i krey Lindës një operacion, gjatë të cilit fijen nervore e mbështolli në një gjatësi prej disa milimetrash me një element të butë, në mënyrë që nervi të mos prekte venat e gjakut që shkaktonin dërgimin e sinjaleve të gabuara në tru. Për Lindën kjo ishte një mrekulli, që e ndjen sa herë që zgjohet. Ajo ka kohë që nuk merr më barna dhe tashmë jeton pa asnjë dhimbje.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Trajtim kirurgjik i dhimbjes kronike

E Enjte, 06 Tetor 2011
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Rreth 100 milionë amerikanë vuajnë nga dhimbjet kronike. Krahas vuajtjeve njerëzore, këto dhimbje kushtojnë deri në 600 miliardë dollarë në vit në kujdes mjekësor dhe prodhimtari.

Read the rest of this entry »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2011
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31