Apnea e gjumit lidhet me kancerin

E Mërkurë, 23 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Vështirësia e frymëmarrjes në gjumë quhet ndryshe edhe apnea e gjumit. Apnea ndodh kur personi në gjumë nuk arrinë të mbushet me frymë për shumë sekonda deri në një minutë.

Shkencëtarët e dinë se çrregullime të tilla të frymëmarrjes në gjumë shkaktojnë ngritjen e presionit të gjakut, gjendje që mund të sjellë goditje në zemër e në tru.

Miliona njerëz vuajnë nga apnea e gjumit. Ajo shfaqet herë me gërhitje e herë pa zhurmë. Apnea ndodh kur muskujt e rrugëve të frymëmarrjes humbasin elasticitetin, duke shkaktuar bllokim.

Studimi u krye nga shkencëtarë pranë universitetit të shtetit Wiskonsin. Sipas të dhënave, njerëzit me apnea – në krahasim me personat e tjerë – janë 5 herë më shumë në rrezik të vdesin nga kanceri i çfarëdo lloji. Studimi morri në shqyrtim rreth 1 mijë e 500 persona duke vëzhguar shëndetin e tyre për 22 vjet.

Shkencëtarët dyshojnë se lidhjet e forta që ata zbuluan midis apneas dhe kancerit shkaktohen nga mungesa e oksigjenit që e bën organizmin të krijojë më shumë enë të vogla gjaku që ushqejnë qelizat, përfshi edhe ato kanceroze.

Autorët e studimit theksojnë se apnea e gjumit është një problem serioz, dhe lidhja e saj me kancerin përbën një arsye më shumë për t’u shqetësuar e për të ndërmarrë veprim duke kërkuar trajtim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031