Apnea e gjumit dhe sheqeri në gjak

E Mërkurë, 23 Maj 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Edhe një lidhje tjetër befasuese; njerëzit që vuajnë nga apnea e gjumit duhet të kontrollojnë nivelin e sheqerit në gjak, thuhet në një studim tjetër të ri mbi apnean.

Apnea e gjumit, si çrregullim i mundshëm serioz, shoqërohet me ndërpërerje të përsëritura të frymëmarrjes gjatë fjetjes.

Simptomat përfshijnë:

– Zë të lartë gërhitës

– Zgjimi nga pamundësia për të marrë frymë (dhe)

– Lodhje gjatë ditës edhe pas një nate të plotë me gjumë

Tani, një studim i paraqitur në konferencën e Shoqatës Amerikane të Kraharorit zbulon se ashpërsia e apneas së gjumit mund të jetë një parashikues i diabetit.

Shkencëtarët shqyrtuan gjendjen e rreth 8 mijë personave dhe vunë re se pacientët me apnea nga niveli i mesëm deri në nivel të rëndë kishin gjasa të prekeshin nga një prej llojeve të diabeteve. Një paralajmerues ii diabetit eshte edhe niveli i ulët i oksigjenit në gjak gjatë natës – pasojë e mungesës së frymëmarrjes së rregullt në gjumë.

Dhe diabeti është i lidhur me rrezik të konsiderueshëm për sëmundje kardio-vaskulare dhe vdekje. Autorët e studimit thonë se rezultatet e tyre tregojnë se apnea e gjumi ka lidhje me sëmundje të rënda kardio-metabolike, prandaj nuk duhet nënvlerësuar.

2 responses to “Apnea e gjumit dhe sheqeri në gjak”

  1. Namire Cela says:

    SI prind e kam kontrodhuar djalin por nje dit me tha mjeku se ai ka apnen e nates i kam ber dhe analizat por ikan dal mir dhe nuk e di si do te shkoj me tej se djali gerhet shum dhe shpesh i pritet fryma esht 19 vjec dhe peshon 120 kg dhe jam ne merak cdo dit mundohem ti flas per peshen por si ben pershtypje hic nuk di si te veproj

    • fabio says:

      I vetmi test per diagnozen e apnes eshte “polisomnografia”. Trajtimi eshte shume i rendesishem pasi Apnea sjell rreziqe per shendetin si Hipertension, Diabet, depresion .etc..trajtimi me efikas eshte “CPAP”. pacienti fle me kete pajisje dhe ka efikacitet te madhe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031