Showing Archived Posts

Gjuha e ujit të ftohtë

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

Gjuha e ujit të ftohtë

Posted in Shkencë

Shkencë: ADN ndryshe

E Diel, 22 Mars 2015
Leave a comment

ADN-ja e trashëguar nga prindërit kontribuon në përbërjen fizike – ngjyrën e syve, flokëve, ose të qenit mashkull apo femër. ADN-ja gjithashtu mund të ndikojë në se njeriu preket nga sëmundje të caktuara apo çrregullime si, fibroza cistike, hemofilia, për të përmendur disa.

Posted in Shkencë

Shkencë: Muzika ndihmon kujtesën

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

Edhe pse dëgjimi i muzikës është i zakonshëm në të gjitha shoqëritë, përcaktuesit biologjikë janë kryesisht të panjohur.

Posted in Shkencë

Smartphone dhe zgjuarsia

E Diel, 15 Mars 2015
Leave a comment

Telefonët e sotëm celularë (Smartphone, iPhone, etj) ndihmojnë për të gjetur shpejt një numër telefoni, japin drejtime të menjëhershme dhe rekomandojë restorante, Por këto lehtësi e bëjnë njeriun të shmangë të menduarit.

Tags: Posted in Psikologji, Shkencë

Shkenca zbulon Perëndinë?

E Shtunë, 14 Mars 2015
3 comments

Ajnshtajni nuk besonte se ishte e mundur. Stephen Hawking thotë se mund të jetë zbulimi më i madh shkencor i të gjitha kohërave.

Posted in Fe, Shkencë

Shkencë: Gjenet e huaja

E Premte, 13 Mars 2015
Leave a comment

Shumë kafshë, përfshi njerëzit, fituan gjene ‘të huaja’ nga mikroorganizma që ndodheshin në mjedisin e tyre në kohërat e lashta. Por një studim i ri nga BioMed Central, sfidon këtë pikëpamje konvencionale se evolucioni i qenieve u mbështetet vetëm në gjenet e trashëguara, duke sugjeruar se, të paktën në disa linja, procesi është në vazhdim.

Tags: Posted in Shkencë

Shkencë: Nofull apo tru më të madh?

E Mërkurë, 11 Mars 2015
Leave a comment

Zbulimet sugjerojnë se speciet e njeriut të herëshëm mund të dallohen më shumë nga forma e nofullave sesa nga madhësia e trurit

Posted in Arkeologji, Shkencë

Hipnoza, trupi, truri dhe universi

E Shtunë, 07 Mars 2015
Leave a comment

Hipnotizmi ose hipnoza ka një histori të gjatë. Hipnoza ndodh kur personi është në gjendje shumë të qetë dhe njëkohësisht jashtë apo mbi realitetin. Hipnoza ndryshon shumë nga gjumi.

Shkencë; Migrimet dhe gjuha

E Premte, 06 Mars 2015
Leave a comment

Shkencëtarët kanë identifikuar një migrim masiv të popullsive Kurgan (kultura Yamna) nga stepat ruse në qendër të Evropës rreth 4500 vjet më parë, duke favorizuar zgjerimin e gjuhëve indo-evropiane në të gjithë kontinentin.

Tags: , , Posted in Arkeologji, Shkencë

Po njeriu?

E Enjte, 05 Mars 2015
Leave a comment

Pyetja më e debatuar në disiplinën e evolucionit të njeriut është çështja se ku evoluoi ai. Hipoteza ‘nga-Afrika’ pohon se njerëzit evoluan relativisht vonë në Afrikë dhe pastaj u përhapën në mbarë botën, duke zëvendësuar popullatat ekzistuese të njerëzve arkaikë.

Tags: Posted in Shkencë

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930