Showing Archived Posts

Alzheimeri – kërkohet një kurë

E Mërkurë, 16 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës 4 milionë e 500 mijë amerikanë kanë Alzheimer. Pas një brezi, ky numër pritet të trefishohet.

Posted in Uncategorized

Ecjet në gjumë, më të zakonshme se sa mendohej

E Martë, 15 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në se dikush është som-na-bu-list – fjalë për ecje në gjumë – ai/ajo nuk ecën vetëm.

Posted in Uncategorized

Ecjet në gjumë, më të zakonshme se sa mendohej

E Martë, 15 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Në se dikush është som-na-bu-list – fjalë për ecje në gjumë – ai/ajo nuk ecën vetëm.

Posted in Uncategorized

Tendosje e lëkurës pa ndërhyrje kirugjike

E Martë, 15 Maj 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Rrudhat janë kryesisht gjurmë të moshës. Njerëzit do të dëshironin të mos i kishin. Operacioni plastik është një alternativë për heqjen e tyre, por shumë nuk duan – për arsye të ndryshme etike a financiare, por edhe sepse i druhen thikës.

Posted in Uncategorized

Djegia nga dielli dhe kanceri i lëkurës

E Hënë, 14 Maj 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa stina e verës po afron, dy studime të njëherëshme bëjnë thirrje për kujdes ndaj qëndrimit nën diell.

Posted in Uncategorized

Djegia nga dielli dhe kanceri i lëkurës

E Hënë, 14 Maj 2012
2 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ndërsa stina e verës po afron, dy studime të njëherëshme bëjnë thirrje për kujdes ndaj qëndrimit nën diell.

Posted in Uncategorized

Barnat dhe fëmijët

E Enjte, 10 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Udhëzimet në etiketat e shumë barnave nuk përfshijnë informata mbi dozat për fëmijë. Për këtë arsye fëmijët shpesh quhen “jetimë terapeutikë”.

Posted in Uncategorized

Barnat dhe fëmijët

E Enjte, 10 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Udhëzimet në etiketat e shumë barnave nuk përfshijnë informata mbi dozat për fëmijë. Për këtë arsye fëmijët shpesh quhen “jetimë terapeutikë”.

Posted in Uncategorized

Largësia e vendit të punës dhe shëndeti

E Mërkurë, 09 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Kur ngasin makinën, njerëzit shqetësohen për çmimin e karburantit, kjo për arsye praktike sepse preket buxheti personal. Por a ka çështje më praktike se sa shëndeti dhe harmonia familjare kur është fjala për ngarjen e makinës?

Posted in Uncategorized

Zinku dhe të ftohurit e zakonshëm

E Martë, 08 Maj 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Të rriturit preken nga të ftohuri e zakonhëm 3 deri 4 herë në vit – fëmijët deri në 10 herë. 

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2012
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031