Dieta dhe evoluimi i njeriut

E Shtunë, 17 Janar 2015
Leave a comment

human ancestorsParaardhësit e njeriut filluan të provojnë ushqime të ndryshme pasi ata u ndanë nga paraardhësit e shimpanzeve
Read the rest of this entry »

Shkencë – Orët biologjike

E Premte, 16 Janar 2015
Leave a comment

circadian systemImagjinoni sikur njeriu të jetë në gjendje për të larguar çdo shqetësim e problem. Shkenca nuk ka arritur deri këtu, por shkencëtarët po punojnë për terapi të reja për përmirësimin e sinkronizimit të orëve biologjike të trupit.
Read the rest of this entry »

Këpucë e zgjuar

E Enjte, 15 Janar 2015
Leave a comment

smartshoe-deviceKëpucët e prodhuara në të ardhmen mund të fuqizohen nga një burim jo i zakonshëm energjie, që është vetë njeriu. Dhe mendoni se ç’mund të ndodhë….
Read the rest of this entry »

Dijet dhe lumturia

E Mërkurë, 14 Janar 2015
Leave a comment

HAPPINESKafshët duken të lumtura, të paktën në sytë e njerëzve. Siç shkroi Wilt Witman në ‘Song of Myself’: Unë mund të jetoj me kafshët,/ Sa të qeta, e të lumtura janë/ Asnjë prej tyre e trishtueshme. Read the rest of this entry »

Skanimi i trurit parashikon të ardhmen

E Diel, 11 Janar 2015
Leave a comment

scnanSkanimet e trurit, siç janë ato me rezonancë Imazhesh magnetike funksionale MRIf, kanë çuar në zbulime rreth trurit të njeriut, por kanë pasur ndikime të kufizuara tek njerëzit në jetën e përditëshme.

Read the rest of this entry »

Eksplorimi i oqeaneve

E Diel, 11 Janar 2015
Leave a comment

navyDy anije të reja kërkimore amerikane do të shkojnë në Arktik dhe Atlantik në vitin 2015, duke lejuar shkencëtarët për të eksploruar gjeologjinë dhe biologjinë e oqeaneve.
Read the rest of this entry »

Qeni dhe njeriu

E Enjte, 08 Janar 2015
Leave a comment

DogNjë studim i ri sugjeron se qentë në Amerikë mund të kenë dalë vetëm rreth 10.000 vjet më parë, mijëra vjet pas emigrantëve të parë njerëz që kaluan nga Siberia në Amerikën e Veriut.
Read the rest of this entry »

Planete të tjerë

E Mërkurë, 07 Janar 2015
Leave a comment

PLANETSQë jeta të zhvillohet në planetë të tjerë, këto planete kanë nevojë për ujë ose oqeane. Të dhënat gjeologjike tregojnë se oqeanet e Tokës kanë ekzistuar për gati gjithë historinë e botës sonë. Por a mund të jetë kjo e vërtetë për planetet e tjera? Studimi i ri sugjeron se përgjigja është po. Read the rest of this entry »

Pse Koha nuk kthehet?

E Diel, 04 Janar 2015
Leave a comment

Time Koha ecën, vazhdimisht, vetëm përpara.. ajo ndalon që çdo gjë të ndodhë njëherësh. Por si e bën këtë? Çfarë mekanizmi e drejton Kohën përpara?
Read the rest of this entry »

Vullkanet

E Shtunë, 03 Janar 2015
Leave a comment

VolcanNë Tokë shpërthejnë çdo ditë deri 20 vullkane. Por çfarë do të ndodhte nëse çdo vullkan në Tokë shpërthen njëkohësisht? A do të arrijë Toka, siç e njohim, të mbijetojë?  Shkencëtarët thonë se shansi që çdo vullkan të shpërthejë njëherësh është aq i vogël sa thuajse i pamundur.
Read the rest of this entry »

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2024
M T W T F S S
« May    
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930